Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
„Minden kárpátaljai magyar várja már a felszabadítókat. Éljen Oroszország!” – húzta ki magát az újságíró a moszkvai reptér őrszobájában a kellemetlen szituációból.
Ch. Gáll András élménybeszámolójában kitért rá, hogy Moszkvából dubaji átszállással tudott Magyarországra jutni a szankciók miatt. A Domogyedovo repülőtéren nem mindennapi helyzetbe került, ugyanis az útlevél-ellenőrzés során azt hitték a határőrök, hogy egy ukrán kémet fogtak.
Az Index újságírója többször is készített riportot Kárpátalján, így útlevelében szerepel az ukrán pecsét, ami szúrta az orosz ellenőrök szemét.
A vészhelyzet azonban előhozta agytekervényeim rejtett zugaiból a passzív nyelvtudásomat, és kézzel-lábbal besegítve előadtam, hogy újságíró vagyok, és riportúton voltam Kárpátalján”
– írta.
A lap munkatársa úgy folytatta, hogy elkísérték egy homályos helyiségbe, az őrszobába. „Engem leültettek, és azt mondták, még mindig udvariasan, hogy várjak. Majd negyedóra múltán kijött a másik szobából egy szintén fiatal tiszt, és elkezdett érdeklődni, milyen cikket írtam” – folytatta.
Többször is kihallgatták, mit keresett Ukrajnában, miről írt és épp miért tartózkodik Oroszországban.
„Tudja – mondtam angyali nyugalommal, de úgy, hogy meg sem rebbent a szemem. – A magyar kisebbséget elnyomják Ukrajnában, a nyelvtörvény megfosztja őket a magyar nyelv használatától, minden kárpátaljai magyar várja már a felszabadítókat. Éljen Oroszország!” – válaszolta rezzenéstelen arccal Ch. Gáll András, akit ezek után elengedtek és elérte a dubaji csatlakozást.
Nyitókép: AFP